Kapat

Mazda’nın İlk Elektrikli Arabası Büyük Akülere İnanmıyor

Plug-in hibrid düzeneğine ve döner bir motora dayanır.

Mazda, 2019 Tokyo Motor Show’da nihayetinde elektrik hareketliliği sağlayacak. Ama tam olarak değil. E-TPV konseptinin bir araya getirdiği ilk elektrik çabası, 100.000 mil (160.000 km) döngü boyunca en düşük CO2 emisyonuna sahip olan küçük pil paketlerinin en iyisi olduğunu iddia ediyor. 

E-TPV fikri gazetecilere sunmak için bazı değişikliklerin yapıldığı temelde bir CX-30’dur. Honda E’ye takılan boyutuyla aynı olan sadece 35.5 kWh kapasiteli küçük bir pil takımı vardır.

En büyük fark, Honda’nın kentsel EV’inin yalnızca enerji kaynağı olarak pil paketine sahip olması. E-TPV ayrıca içten yanmalı bir motora da güveniyor.

Mazda, 2019 Tokyo Motor Show’da tamamen yeni bir konsept sunacak. Zaten özel bir platforma ve farklı bir motora sahip olacak. E-TPV prototipleri CX-30 tarafından sunulan motorlara sahipken, muhtemelen 2 litrelik SkyActic G üniteleri – konsept kaputun altında döner bir motora sahip olacak.

Verimliliği için övgüyle ve kompaktlığı için, Wankel, Mazda tarafından elektrikli ürünlerde kullanılacak. Menzil genişleticili bir saf elektrikli araçtan, pazara bağlı olarak bir hibrid modele geçiş olacak.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =