Kapat
Hibrit Elektrikli Araçlar 120 0

Mazda’nın İlk Elektrikli Arabası Büyük Akülere İnanmıyor

Plug-in hibrid düzeneğine ve döner bir motora dayanır.

Mazda, 2019 Tokyo Motor Show’da nihayetinde elektrik hareketliliği sağlayacak. Ama tam olarak değil. E-TPV konseptinin bir araya getirdiği ilk elektrik çabası, 100.000 mil (160.000 km) döngü boyunca en düşük CO2 emisyonuna sahip olan küçük pil paketlerinin en iyisi olduğunu iddia ediyor. 

E-TPV fikri gazetecilere sunmak için bazı değişikliklerin yapıldığı temelde bir CX-30’dur. Honda E’ye takılan boyutuyla aynı olan sadece 35.5 kWh kapasiteli küçük bir pil takımı vardır.

En büyük fark, Honda’nın kentsel EV’inin yalnızca enerji kaynağı olarak pil paketine sahip olması. E-TPV ayrıca içten yanmalı bir motora da güveniyor.

Mazda, 2019 Tokyo Motor Show’da tamamen yeni bir konsept sunacak. Zaten özel bir platforma ve farklı bir motora sahip olacak. E-TPV prototipleri CX-30 tarafından sunulan motorlara sahipken, muhtemelen 2 litrelik SkyActic G üniteleri – konsept kaputun altında döner bir motora sahip olacak.

Verimliliği için övgüyle ve kompaktlığı için, Wankel, Mazda tarafından elektrikli ürünlerde kullanılacak. Menzil genişleticili bir saf elektrikli araçtan, pazara bağlı olarak bir hibrid modele geçiş olacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir