Kapat

Suzuki Yeni Hibrit Motor Sistemini Duyurdu

48-volt hibrit motor; Swift Sport, Vitara ve SX4 S-Cross segmentlerinde kullanılacak.

Suzuki yeni araçlarında 48 Volt’luk hafif hibrit sistemi kullanacağını açıkladı. Yeni araçlar ise 2020 yılı itibari ile üretilecek. Swift Sport, Vitara ve SX4 S-Cross modellerinde kullanılacak olan bu hafif hibrit sistem CO2 salınımını % 20 oranında azaltacak. Ayrıca araçların tork değerlerinde artış olacağı, yakıt ekonomilerinde de %15 civarında bir iyileşme olacağı da belirtiliyor.

Bu teknoloji 1.4 litrelik Boosterjet motorlarında kullanılacak. Ayrıca firma motor bloklarında daha hafif malzemeler kullanacağı için ağırlık anlamında da bir gelişme olacak.

Motor içerisinde teknolojik olarak 48-volt’luk bir lityum iyon batarya, entegre bir jeneratör, 48V-12V konvertörü kullanılacak. Sistemin ayrıntıları henüz açıklanmadı. Basına sızdırılan bazı bilgilere göre 2000 devirde 235 Nm tork değerini verebilecek durumdadır.

Suzuki’nin bu 48 volt hafif hibrit sistemi 16 km/s ve aşağısındaki şehiriçi trafiği hızlarında sadece elektrik gücünü kullanarak aracı hareket ettireceği, bu sayede de bir miktar yakıt ekonomisi sağlayacağı da bilinenler arasında. Bu motorun sayılan modellere 2020’nin Mart ayı civarında gelmesi bekleniyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir