Kapat

2020 Bentley Bentayga Hibrit İlk Sürüş: Kaçınılmaz Olanı Başlatmak

Benzinli motor günlerinin numaralandırıldığı son işaret? Bir fişli elektrikli Bentley.

Benzinli motor ölüyor. Düşüşü yıllar önce başladı ve sadece elektrikli araçlar kancalarını yeni pazarlara batırmaya devam ettikçe hızlandı. Günümüzde elektrikli araçların tümü yaygınlaşırken, elektrifikasyon neredeyse her pazar segmentinde mevcut (değişen derecelerde).

2020 Bentley Bentayga Hibrid altı haneli ultra lüks araçlar: lityum-iyon pil ile el değmemiş birkaç segmentlerden birine ilerlemenin ilk ilerlemeyi temsil etmektedir. Bu melezleştirilmiş Bentley, bir dizi devrilme noktasının en yenisidir fakat çoğu zaman plug-in benzinli elektrikli hibrit araçlar gibi, bazılarının uzlaşmazlığı yaşamak zordur ve neredeyse tamamı kaputun altındadır.

İkiz turboşarjlı 4.0 litrelik V8 yerine, turboşarjlı 3.0 litrelik bir V6, 443 beygir gücü ve 516 pound-feet tork üretmek için 94 kilowatt’lık bir elektrik motoru ve 13 kilowatt saatlik bir lityum-iyon pil takımı ile birlikte çalışır. Kendi başına elektrik motoru 126 hp ve 258 lb-ft’ten sorumluyken, 463 kiloluk pil EPA tarafından tahmin edilen 16 mil tam elektrikli sürüş için yeterli enerji sağlıyor. Bentley onu yere sakladığından dolayı, kargo alanına yemek yemeden yapar.

Bentayga Hibrit, bir bütün olarak çoğunlukla iyi kullanıyor. Elektrikli motor hattan bol miktarda güç sağlarken, turboşarjlı V6 iyi zamanlarını daha yüksek devirlerde tutar. Ama hepsi biraz… hissediyordu. Kronometre bu argümanı destekliyor. Durma noktasından 60 mil elde etmek, yeni Porsche Cayenne E- Hybrid’den 5,2 saniye veya yarım saniye daha uzun sürebilir. Bu yüzden, elektrik motorundan gelen tahrik ve otoyoldaki gaz motorundan geçen güçle bile, Bentayga Hybrid geçen haftaki Alman motorlu Bentley’de çok eğlendiğimiz bir fırsat duygusundan yoksun. Hızlandırma burada göze açıcı bir deneyim değil. Sadece sıradan bir şey.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir