Kapat

Alpina İlk Önce 460 beygir Gücü ile Dört Silindirli i8 Yaptı

Gün ışığını hiç görmedi, ama oldu.

Yüksek performanslı BMW’lerin üreticisi ve alıcısı olan Alpina, Almanya’nın Münih kentindeki üretici firma ile kırk yıldan fazla bir süredir tecrübe ve işbirliği içindedir. Doğal olarak, BMW süreçleriyle ve araçlarıyla sıkı entegrasyonları, onlara erişim ve bir şeyler geliştirme, sınırlı çalışma modelleri oluşturma ve tüm BMW model yelpazesinde tuning parçaları sunma fırsatı verdi. Bir zamanlar, Alpina gizli bir proje yaratmaya karar verdi; tuning firmasının standartlarını karşılayan bir BMW i8 .

BMW Blog’un Alpina B7’nin lansmanı sırasında yaptığı açıklamada Alpina CEO’su Andreas Bovensiepen, BMW i8 ile ne yaptıkları hakkında bazı ilginç bilgiler paylaştı. Şimdi, i8 11,6 kWh pil takımı, iki elektrikli motor ve yaklaşık 360 hp’lik bir kombine çıkış yapan 1,5 litrelik turboşarjlı bir motorla donatılmış bir hibrid spor coupesi. Buradaki fikir, BMW i8 platformunun temel parçalarını değiştirerek hem kullanım hem de motor üretimini iyileştirmekti. Aerodinamik değişiklikler yapıldı ve beygir gücünü artırmak için daha büyük bir motor gerekliydi. Dört silindir, çerçeveye sığabilecek tek motordu ve tek başına en az 100 hp güç vererek toplamı 460 bg’ye çıkardı.

Bovensiepen, test aracının kamuya açık yollarda sürüldüğünden bahsetti ancak göstergelerin, herhangi bir casus fotoğrafçılar henüz yakalamadı. Ne yazık ki, Alpina i8’den hiç fotoğraf sızmadı ancak blog yazısı Bovensiepen’in telefonundan hızlı bir şekilde çıkan fotoğraflarının tek ve tek ünitenin siyah boyalı olduğunu, Alpina jantlar giyen, arkada bir yarış kanadı olduğunu gösterdiğini söyledi ve duruş açısından biraz daha genişti. BMW i8 için Alpina’da neler pişirildiğini gerçekten göremesek de, Alpina’nın gelecekte çalışacağı diğer BMW konsept araçlarının sıkıntısı olmayacağından eminiz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir