Kapat

BMW X2 Plug-in Hibrit Elektrikli Otomobil Casus Fotoğrafları

Ön tekerleklere güç veren turboşarjlı, üç silindirli ve arkayı döndürmek için bir elektrik motoruna sahip olmalıdır.

Kamuflaj olmadan yaklaşan BMW X2 PHEV’e bir göz atın. Bunun elektrikli versiyonu ve geçmeli portu gizlemek için panel olduğunu kanıtlamak istiyorsanız, gövde üzerindeki Hibrit Test Aracı çıkartmaları bol miktarda kanıt içermelidir.

X2 PHEV neredeyse mevcut çaprazlama versiyonlarıyla aynı görünüyor. Kartal gözlü casuslarımız, sis farlarının aslında sadece çıkartmalar olduğunu not ediyor. Bu, modelin burada diğer değişkenlerden farklı bir tasarıma sahip olabileceğini düşündürmektedir. Sürücü kapısının önündeki bir panel, aktarma organını güç aktarma tertibatına takmak için gizler. Arkada, diğer varyantlardaki gibi bir çift boru yerine arkadan çıkan tek bir egzoz var.

Eğer X2 eklentisi diğer BMW PHEV’lerin liderliğini takip ederse, o zaman xDrive25e monikerini taşıyacaktır. Bu modeller için güç aktarma sistemi, ön tekerlekleri tahrik eden turboşarjlı, 1,5 litrelik üç silindir ve arka aksı döndürmek için bir elektrik motoru içermektedir. Çin pazarının BMW X1 xDrive25Le modelinde kurulumu 231 beygir gücü (170 kilovat) ve 282 pound-feet (382 Newton-metre) torka sahip. Yalnızca altı vitesli otomatik şanzıman mevcut.

Frankfurt Motor Show yakında başlayacak, bu yüzden orada görme ihtimali var.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir