Kapat
Elektrikli Araç Satış 199 0

Avrupalı ​​Otomobil Üreticileri Şarj Altyapısına Yatırım Çağrısında Bulundu

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Avrupa’daki araba CO2 emisyonlarının (yeni satışlar ile) arttığını ve gerekli seviyelerin karşılanmasının ileride zorlaşacağını belirtti.

2017 yılında, kayıtların 2010 yılında başladığından bu yana ilk kez CO2 emisyonları bir önceki yıla göre % 0,4 artarak kilometrede 118,5 gram CO2’ye ulaştı ve dizel otomobil satışlarındaki düşüş nedeniyle 2018 için daha yüksek CO2 emisyonu bekleniyor. ACEA, şimdi otomobil satışlarının çoğunluğunun benzinli otomobiller olduğuna işaret ediyor (2018’de % 56.7), ancak bunlar yeni dizel otomobillere göre % 10-40 daha fazla CO2 salınımına neden oluyor.

Otomobil üreticilerinin gereksinimlerini karşılamaları ve elektrikli modellerin satışlarını (2018’de % 2’nin üzerinde) ve elektrikli arabaları güçlendirmek için şarj altyapısına yatırım yapmaya çağırıyor. Tabii ki asıl mesele bu yatırımları hükümetlerin desteklemesi ve finanse etmesi.

Avrupa’da yaklaşık 150.000 elektrikli otomobil şarj noktası vardır ancak 2030’da (12 yıl içinde) 2,8 milyona (yaklaşık 20 kat daha fazla) ihtiyaç duyulması beklenmektedir.

Üreticiler zor durumdalar çünkü uygun fiyatlı elektrikli arabaların bulunmaması ve şarj altyapı piyasasının başkalarının elinde olması durumu iyice çıkmaza sokuyor.

Şunu da unutmayalım ki ülkeler onyıllardır dizel otomobil satışını desteklemektedir. Bu da elektrikli otomobil ve şarj cihazı üreticilerini olumsuz etkilemektedir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 9 =