Kapat
Şarj Cihazları 170 0

Elektrikli Otomobil 110 Volt ile mi Şarj Edilmeli 240 Volt ile mi?

Bu durum birçok faktöre bağlı.

Elektrikli otomobilinizi şarj etmek için 110 Volt gerilimde daima şarj etmeli misiniz yoksa 240 Volt altında da şarj edebilir miyiz bu konuyu ele almak isteriz. 110 Volt terimi ABD için geçerlidir ancak 220-240 Volt arası gerilim ise Avrupa ve Türkiye gibi yerlerde kullanılır. Standart bir prizden şarj imkanı elektrikli otomobilinizi nasıl etkiler bunu inceleyelim.

Şarj hızı

110 volt altında şarj etmek biraz size süre kaybettirebilir. Eğer aracınızı çok sık kullanmıyorsanız veya kullanım süreniz arasında aralıklar varsa bu şarj tipini kullanabilirsiniz.

Kablo / şarj cihazının dayanıklılığı ile ilgili endişeler

Soketli otomobillerle birlikte gelen 100 voltluk şarj cihazlarına tipik olarak taşınabilir şarj cihazları veya bazen kullanılan şarj cihazları denir. 100 V’luk şarj cihazları sürekli kullanım için üretilmemiştir. Ancak 240 Volt’luk şarj cihazı sürekli kullanım için üretilmiştir. Bu tercihi sizin yapmanız gerekmektedir.

Soğuk hava sorunları

110 Volt şarj cihazları düşük ısılarda performans kaybedebilir. Aslında şarj ederken bataryanın şarjını da tüketebilirsiniz.

Günlük sürüş menzili

Çok fazla menzil yapıyorsanız 110 Voltluk şarj cihazı size yetmez. Ancak 240 Voltluk şarj cihazları size yeteri kadar menzil verebilir.

Sonuç olarak hangi tip şarj cihazını seçeceğiniz kullanımınıza göre şekil alacaktır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir