Kapat
Elektrikli Araç Teknik 114 0

Garaj Olmadan Elektrikli Otomobil Sahibi Olabilirsiniz

Hala zorluk var, yine de mümkün.

Çoğu elektrikli araç, evde bir garajın güvenlik sınırları içinde şarj edilir . Ama bunun yerine bir araba otoparkına veya araba yoluna park ederseniz ne yapabilirsiniz? Kat mülkiyeti veya apartman dairesinde yaşıyorsanız ve en iyi olarak belirlenmiş bir park yerine sahipseniz ne olur?

Bu durum gerçekten zor ama imkansız değil.

Ne!!! Garaj yok mu?

Mülkünüzde garaj bulunmaması, elektrik servisiniz ve park edeceğiniz özel bir alanınız olduğu sürece, bir EA’yı evden şarj edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ne yazık ki elektrikli bir arabayı açık havada şarj etmek yalnızca harici bir elektrik prizinden daha fazlasını gerektirir. Bir elektrik teknisyeninin, elektrikli araç servis ekipmanları (EVSE) olarak da adlandırılan bir kablolu şarj istasyonunu kurmasını isteyeceksiniz. Harici bir duvara veya bağlantısız bir direğe tutturmanız gerekir. Dış mekanlarda kullanılan üniteler her türlü hava koşulunda kullanmak güvenlidir ancak kurulumları bölgenizdeki bina kodlarına uygun olarak yapılmalıdır; bu, sizin veya elektrikçinizin çalışmadan önce izin alması gerektiği anlamına gelir.

Dış mekan sınıfındaki bir EVSE, özelliklere ve nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak 500 $ ile 1.200 $ arası bir maliyete alınailir. Seçtiğiniz herhangi bir şarj cihazının aracınızın şarj bağlantı noktasına kolayca ulaşması için yeterli kabloyla geldiğinden emin olun. Yerel EVSE oranları ve nasıl yerleştirileceği, yerel iş gücü oranları ve izin verildiğine bağlı olarak, sabit bir EVSE kurulmasını sağlamak için birkaç yüz dolar ödeyebilirsiniz. Artı tarafta, bir şarj cihazı monte etmek için devlet ve / veya yerel elektrik şirketi tarafından sağlanan teşviklerden yararlanabilirsiniz.

Bulunduğunuz sırada, elektrikçinin şarj cihazı için 240 voltluk bir servis kurmasını sağlayın, böylece Seviye 2’nin şarj edilmesinden faydalanabilirsiniz. Modele bağlı olarak tamamen boşalmış bir EA bataryasının standart 110 voltluk ev akımı (bu Seviye 1 şarjı) ile doldurulması sekiz ila belki de 24 saat kadar sürebilir. Seviye 2 şarjı bir EA’nın güç hücrelerini dört saat kadar kısa bir sürede tamamen doldurabilir.

Peki ya Apartman Dairesinde Oturuyorsak?

Şehir sakinleri bir EA kullanmanın en fazla avantajından yararlanırlar – daha düşük hızlarda daha kısa geziler yaparlar ve ortamın zaten içten yanmalı motorlara sahip otomobillerden ve kamyonlardan gelen egzoz borusu emisyonlarına maruz kaldığı yerlerde yaşarlar. Bununla birlikte, apartman dairelerinde ve kat mülkiyeti binalarında yaşayanlar nadiren yerinde şarj istasyonlarına erişime sahiptirler.

Buradaki çözümlerden biri ev sahibinize veya apartman dairenize, binanın otoparkına veya garajına ya tahsis edilmiş alana ya da konut sakinlerinin kullanımı için ortak bir alana monte edilmiş bir EVSE dilekçesi vermenizdir. ChargePoint şirketi, bu başarının gerçekleşmesi için binanızın mülk yöneticisiyle veya apartman yönetim kurulu ile birlikte çalışacağını açıkladı.

İşyerinizde bir EA şarj etme avantajından yararlanabilirsiniz. Bazı şirketler, çalışanlarının kullanımı için garajlarına elektrikli araç şarj cihazları ve otoparklar kurmuşlardır. Bununla birlikte, işyeri şarjı hala yaygın değildir ancak bazı eyaletlerde yerinde istasyonların kurulması için bir teşvik vardır.

Halka Açık Şarj Etme

Yukarıdaki seçeneklerin ötesinde, yalnızca halka açık şarj istasyonlarına güvenmek zorunda kalacaksınız. Bunları çoğunlukla otoparklarda, perakende otoparklarda, otellerde, yeni araba galerilerinde ve hatta daha yüksek EA mülkiyeti konsantrasyonuna sahip alanlarda kaldırıma monte edilmiş olarak bulacaksınız. Tesla Motors, sadece kendi EA sahiplerine yönelik olarak bayilerinde ve diğer yerlerde kapsamlı bir “Supercharger” istasyon ağı kurmuştur.

Eğer halka açık ücretlendirme tek geçerli seçeneğiniz ise, satın almadan önce nerede oturduğunuzu, çalıştığınızı ve alışveriş yaptığınız yere yakın şarj cihazlarını takmanın akıllıca olduğunu unutmayın. PlugShare.com ve PlugInAmerica.org gibi web siteleri, halka açık şarj istasyonlarının konumlarını gösteren etkileşimli haritalara sahiptir.

Kamu ünitelerinin çoğu Seviye 2 şarj servisi sunarken, bazıları Seviye 3 şarjı olarak adlandırılanları sağlar. Ayrıca DC Hızlı Şarj olarak da bilinir, belirli bir EA’nın pilini yaklaşık 30 dakika içinde kapasitesinin yüzde 80’ine kadar çıkarabilir. Ancak birçok Seviye 2 şarj cihazı ücretsiz olarak kullanılsa da, DC Hızlı Şarj için ödeme yapmanız gerekecektir. Bazı eyaletler, kullanılan kilowatt-saat (kWh) elektriğine dayanan fiyatlandırmaya izin verirken, diğerleri sadece sağlayıcıların dakika başına şarj etmesine izin veriyor. Kısa süre önce Chicago, IL’ın hemen dışında bulunan bir birim aracılığıyla Level 3 Şarj için dakikada 0.29 dolar ödendiğini biliyoruz.

Elektrikli araç sahibi olmak isterseniz yukarıdaki makalemizi ayrıntıları ile okuyup uygulamanızı tavsiye ederiz.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + eight =