Kapat
Şarj Cihazları 47 0

Kuzey Amerika’daki Tesla Model 3 Nihayet CHAdeMO Adaptörünü Kullanabilir

Kuzey Amerika’daki Tesla Model 3 sürücüleri, bir CHAdeMO adaptörüyle donatılmışsa, 3.200’den fazla CHAdeMO şarj cihazını kullanabilir.

Biraz zaman aldı ancak 2019.24.1 donanım yazılımı güncellemesiyle  Tesla Model 3, en sonunda Kuzey Amerika’daki CHAdeMO adaptörünü kullanabilir.

Model 3, ABD’de 2017 yılının ortasından beri mevcuttu ancak ilk iki yıl boyunca Model 3, Model S ve Model X için yıllarca mevcut olan CHAdeMO adaptörlerini kullanamadı. DC hızlı şarj etmenin tek yolu Superchargers kullanmaktı.

Kuzey Amerika’da Tesla, kendi patentli şarj konnektörünü kullanıyor, bu nedenle diğer standartlara göre şarj etmek adaptörler gerektiriyor (AC Level 2 SAE J1772 bile).,

Güncellemeden sonra Tesla Model 3, shop.tesla.com sitesinde 450 $ ‘a satılan Model S / Model X ile aynı CHAdeMO adaptörlerini kullanabilecek . Bu, yeni özelliğin saf bir yazılım güncellemesi olduğu anlamına gelir.

Şu anda Kuzey Amerika’da 3,200’den fazla CHAdeMO şarj cihazı var ancak bunlar çoğunlukla 50 kW şarj cihazı. Bu, 150 kW V2 Superchargers veya 250 kW V3 Superchargers ile karşılaştırıldığında çok fazla verimli değildir, ancak bazen şarj cihazları daha iyi konumlandırılabilir / daha elverişlidir.

CHAdeMO adaptörleri şimdi güvence altına alınsa da, hala bir CCS Combo 1 adaptör işareti yoktur (Tesla CCS Combo 2 adaptör yalnızca Avrupa / diğer uyumlu pazarlar içindir).

EVgo şarj şebekesi, Model 3 için CHAdeMO adaptörünün kullanılabilirliğini hızla fark etti ve CHAdeMO’nun nasıl kullanılacağına dair talimatı yayınladı

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 12 =