Kapat
Şarj Cihazları 50 0

Nissan ve EDF, Avrupa’daki Elektrikli Otomobillerin Akıllı Ücretlendirilmesine Ortak Olacak

Nissan, V2G sistemlerini EDF ile birlikte araştırıyor.

Nissan, elektrikli araçları ızgara entegrasyonu ile birleştirme çabalarını durdurmuyor. Bunu gerçeğe dönüştürmek için atılan son adımlardan biri, EDF Grubu ile İngiltere’de, Fransa’da, Belçika’da ve İtalya’da ortak olup akıllı şarjı hızlandırmak için yeni bir işbirliği anlaşması yapmak.

Akıllı şarj, temel olarak yoğun olmayan zamanlarda (genellikle yerleşik sistem kullanılarak programlanan) basit şarj işleminden, şarj gücünü, şebekeden gelen bir girdiyle gerçek zamanlı üretime / talebe bağlayarak (şarj geciktirilebilir) bir dizi çözüm içerir. Yerel bir şebekenin aşırı yüklenmesi durumunda) veya EV’lerin şebekeye geri elektrik vermesini sağlayan (şebekeden kontrol edilen) şebekeye nihai bir araç çözümü (V2G) ile gerçekleşir.

V2G gelecekte bir noktada yararlı olabilir (yüksek düzeyde elektrifikasyon), ancak şimdiye kadar hala uygulanmasının çok maliyetli olduğuna inanıyoruz.

“İşbirliği sözleşmesi, her iki şirket tarafından geliştirilen ve yönetilen teknolojileri bir araya getirerek esas olarak akıllı şarj çözümleri (araçtan şebekeye veya V2G) geliştirmeye odaklanıyor. Akıllı şarj, bir elektrikli aracın şarjını veya deşarjını verimli ve düşük maliyetle optimize eden teknolojileri ifade ediyor.”

Nissan söz konusu olduğunda V2G, CHAdeMO DC şarj standardı kullanılarak yapılır fakat aynı zamanda AC gibi diğer standartlara sahip deneysel projeler de vardır .

İşbirliği anlaşmasının bir parçası olarak Nissan, V2G uyumlu elektrikli araçların satışından ve V2G şarj çözümlerinden ve ilgili hizmetlerden sorumlu EDF Grubundan sorumludur.

Nissan’ın Akıllı Hareketlilik vizyonunun temelini oluşturan elektrikli araçların topluma entegrasyonu, V2G teknolojisi ile elektrik şebekelerine önemli faydalar sağlıyor ve işletmelere yeni finansal fırsatlar sunuyor. Artan sayıda sürücü ve işletme % 100 elektrikli taşıtlara geçerken, Nissan geçen yıl Avrupa’da hem Nissan LEAF hem de e-NV200 minibüsünün rekor satışını gerçekleştirdi.

EDF Grubu, özellikle müşterilere somut faydaları olan “akıllı şarj” çözümleri geliştirerek herkes için temiz hareketliliği teşvik etmeyi taahhüt eder. Bu tamamen entegre çözümler arasında, akünün şarj ve deşarjının yanı sıra depolama yoluyla mevcut şebekeye esneklik hizmetleri de bulunmaktadır. EDF Grubunun şarj altyapısı konusunda uzmanlaşmış bir iştiraki olan İzivia ve V2G ticari çözümlerinde uzmanlaşmış yeni başlatılan EDF-NUVVE ortak girişimi Dreev tarafından taşınmaktadır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir