Kapat
Şarj Cihazları 97 0

Tesla Süper Şarj Avantajını Kaybetti mi?

Tesla’nın yüksek hızlı şarj etme avantajı yakında kaybolacak mı?

Tesla Supercharger ağ otomobil için şaşırtıcı bir varlıktır. Tesla, 2012’nin sonlarında Superchargers’ı kurmaya başladığından beri, müşterileri başka bir markanın EA sürücülerinin sahip olmadığı bir şeye sahipti ve Tesla’nın mülkiyet deneyimini gerçekten zenginleştirdi.

Eskiden biri tarafından geliştirilmekte olduğu iddia edilen bir sonraki “Tesla katili” hakkında bir rapor yapıldığında, Sadık sadık bir şekilde şöyle diyebilirdi: “Yapılsa bile, bunun ne kadar iyi olduğu önemli değil. Eğer bir supercharger ağınız yoksa “ve haklılardı. Yıllar boyunca, hiçbir şirketin Tesla’nın yapabileceği gibi 50 kW’dan daha fazla bir şarj gücü talep etmesini istemedi. Araçlar olsa bile, Tesla sahiplerinin mutlu bir şekilde şarj ettiği 100kW’a kadar bile teslim edebilen Tesla Superchargers’dan başka istasyon yoktu.

supercharger haritası 2

Tesla, 2012 yılının sonlarında ilk superchargers’larını kurduktan beş yıl sonra, 15 Aralık 2017’ye kadar Kuzey Amerika’daki 484 Supercharger ağı vardı. Adil olmak gerekirse, o dönemde Tesla Avrupa ve Asya’da Superchargers’ı durmadan açıyordu . Supercharger kurulumundan yaklaşık 33 ay sonra Avrupa’da Ionity , Electrify America’nın ABD’de yaptığı şeyin aynısını yaparak yeni şarj istasyonları kurmaya başladı.

Hem Electrify America hem de Tesla, aynı hızlı DC hızlı şarj bölgelerini koruyorsa Electrify America, 2021’de ABD’deki Tesla’nın bölge lokasyonuyla aynı yerde olacak. Electrify America, DC hızlı altyapıyı kuran tek ağ değil. EVgo şu anda 700’den fazla lokasyonda 1.050’den fazla DC hızlı şarj istasyonu işletiyor ve ChargePoint ile Greenlots gibi diğer EV şarj ağları sırasıyla genişleyen ağlara sahip. 

Yukarıda anlattıklarımıza istinaden Tesla şarj cihazı ağında zorlanmaya başlayabilir. Rakiplerin artması ile birlikte şarj altyapısı ağları kullanıcılar için çoğalacak fakat Tesla için bu pazar rakiplerle dolacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir