Kapat
Teknoloji Haberleri 94 0

10 Yıl Sonra Çin Yakıt Hücresine mi Yönelecek?

Çin 2030’da 1 milyon hidrojen yakıt hücresi vagonu hedefini belirledi.

Çin otomotiv pazarı büyük değişiklikler yaşanıyor – başlıca nedeni genel araba satışları önemli azalma konumu, diğeri de Yeni Enerjili Araçlar (şu anda plug-inler) üzerine sübvansiyonların azalması sonucu oluşmakta.

Hükümet 26 Mart’ta elektrikli otomobil sübvansiyonlarının % 67 oranında azaldığını açıkladı. Gereken minimum elektrik aralığı 250 km’ye (155 mil) yükselirken, 400 km (249 mil) menzile (NEDC) sahip araçlar önceki miktarın yarısı olan 25.000 yuan (3.700 $) olacak.

2020’den sonra, plug-in araç üreticileri için kazançlar üzerinde büyük bir etkiye neden olabilecek sübvansiyonlar tamamen kaldırılacak.

İlginçtir ki China Daily Mail, Çin’in şu anda Ar-Ge’yi ve piyasaya sürülmeyi desteklemek için vites toplayan hidrojen yakıt hücreli arabaları keşfetmekte olduğunu bildirdi.

Şüpheci kalıyoruz, çünkü FCV’nin kümülatif sayısının hedefi, mevcut plug-in araç satışlarına kıyasla hala küçük:

  • 2020’de 5.000
  • 2025’te 50.000
  • 2030’da 1 milyon

Sorun, özellikle otomobil üreticileri zaten plug-inlere yatırım yapmakta ve geleneksel satışlardaki düşüşle uğraşırken, bu da işi oldukça zorlaştıran bir başka teknolojiye geçmenin akıllıca olup olmadığıdır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir