Kapat
Teknoloji Haberleri 135 0

Çin, Elektrikli Araba Sübvansiyonlarını Düşürdü, Araç Teknik Gereksinimlerini Artırdı

Çin artık elektrikli araç yatırımlarını teknik anlamda yapmaya başladı. Alınan karara istinaden artık teknolojik gereksinimlere daha fazla yardım yapacak. Çin Maliye bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülke çapında artık batarya teknolojilerinde artış yaşanacak ve üretilen elektrikli araçların menzili artırılacak.

Maliye bakanlığı tarafından yapılacak destekler şu şekildedir;

NEDC sınıfı 250 ila 400 km arasında değişen araçlara 18.000 RMB destek verilecek. 400km’den fazla araçlara gelince, 2018 politikasına kıyasla sübvansiyon 25.000 RMB’ye düşürülecek.

Bu politika ile Çin’deki NEV üreticilerinin büyük ölçüde azaltılmış devlet sübvansiyonları ve yerel yönetim sübvansiyonlarının kaldırılmasıyla getirilen daha yüksek maliyet baskısı ile karşı karşıya kalacağını öne sürdü. Eğer otomobil üreticileri teslim fiyatlarını yükselterek artan maliyeti transfer etmeye çalışırlarsa, satış hacmi düşecek ve böylece nihai karlar olumsuz yönde etkilenecektir.

Çinli NEV üreticileri, otomobil üreticilerinden gelen bildirimlere göre firmalar farklı tavırlar sergileyecekler. XPENG Motors gibi bazı NEV üreticilerinin fiyat yükseltmeye hazır olduğu, bazılarının GAC New Energy ve BYD gibi mevcut fiyatları koruyacağı bildirildi. Daha fazla araba üreticisi şimdilik bekle ve gör tutumu sergiliyor ve gelecekteki pazar durumuna göre daha fazla önlem alacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir