Kapat
Teknoloji Haberleri 23 0

Elektrikli Otomobil Şarj Limitini Yüzde 60’a Ayarlamalısınız, İşte Nedeni

Yüzde 80 yeterince iyi değil mi?

EV sahipleri arasında yaygın bir bilgi haline gelmiştir , yüzde 100’e kadar şarj etmenin en iyi plan olmadığı. Aslında, birçok insan arabalarını yaklaşık yüzde 80’e kadar şarj etmeye ayarladı. Araştırmalar bunun pil sağlığı ve uzun ömür için daha iyi olduğunu göstermektedir.

İlk defa elektrikli otomobil alıcıları gibi segment dışındaki insanlar bunun farkında olamazlar, en azından başlangıçta. Belli bir menzil beklentisine sahip bir EV satın alırlarsa sorun çıkarır ancak daha sonra yüzde 80’i şarj etmeyi seçtikleri takdirde bu tam menzile düzenli olarak erişemez.

Bu, yalnızca EV’nin belirli bir menzili sınırlı olması ve normal mesafeden uzun mesafelere gitmeyi planlamanız durumunda gerçek bir sorundur. 

Audi e-tron ve Volkswagen e-Golf gibi bazı EV’lerin dahili bir tamponu vardır, bu da yüzde 100 şarj ettiğinizde, pilin yüzde 100 olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine pilin bozulmasını sınırlamaya yardımcı olmak için kullanılamaz bir rezerv var.

Tesla sahibi ve EV hayranı / uzmanı Bjørn Nyland, şimdi insanları yüzde 60’a kadar şarj etmeye ikna etmeye çalışıyor. Bunun her durumda ve her koşulda mümkün olamayacağından bahseder ancak mümkünse buna değer. Bazı EV’ler diğerlerinden daha yavaş şarj olurken, bazı insanlar şarj altyapısının bulunmadığı yerlerde yaşıyorlar.

Nyland, Model X’i şarj ederken bu tavsiyeye uymadığını itiraf etti. Bununla birlikte, şimdi bir Model 3’e sahip olduğu için, birkaç nedenden dolayı düzenli planı budur.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =