Kapat
Teknoloji Haberleri 35 0

Elon Musk, Neuralink’i Devrimci Bir Beyin İmplantı Olarak Sunuyor

Araba kullanman yerine, tekrar yürümene neden olabilir.

İki yıldan daha uzun bir süre önce Elon Musk‘un bir sağlık şirketi kurduğunu bildirdik. Neuralink denilen, ne yapacağı hakkında çok az bilgi vardı. Musk, şirketin planlarını tanıttığı zaman, 16 Temmuz Salı günü değişti. Sizi sürmek yerine, tekrar yürümenizi sağlayabilirler.

Size bir tıbbi şirketten haber vermek garip gelse de, Elon Musk ve onun çoklu ilgi alanlarını içermesi gerçeği, onu alakalı kılmaktadır. 

Bu nedenle, Neuralink’in Tesla‘nın araçlarıyla bir şekilde bir arayüz sunması da olası değildir. Veya Neuralink’te geliştirilen algoritmaların, sensörlerin ve diğer teknolojilerin amaç olmasa bile daha iyi araçlar yapmasına yardımcı olduğunu biliyoruz. 

Elon Musk, Neuralink'i, Devrimci Bir Beyin İmplantı Sunuyor

Neuralink sadece daha sofistike bir beyin implantı geliştirmedi – o kadar ince ki çıplak gözle görülemeyen iplikler ile değil – aynı zamanda iPhone’unuz tarafından kontrol edilebilecek bir şey geliştirdi. Bu düşüncelerin kodunu çözüyor ve beyne geri dönmeyi amaçlar.

Parkinson hastalığına yardım etmek için kullanılan bir beyin implantı olan DBS’ye aşina iseniz, bir sonraki görüntü çok etkileyici. Bir DBS’li birinin beynine yerleştirilen kablonun boyutu ile Neuralink’in N1 Sensörünün kullandığı iplik arasındaki farkı gösterir.

Elon Musk, Neuralink'i, Devrimci Bir Beyin İmplantı Sunuyor

Projeye katılan bir beyin cerrahı olan Dr. Matt McDougall’a göre, Neuralink’e yönelik sürücü şu anda kullanımda olanlardan daha güvenli, kullanımı daha kolay ve daha az invaziv bir tıbbi prosedürle BMI (beyin-makine arayüzü) oluşturmaktı.

Dişler o kadar incedir ki, Neuralink sadece sensörü değil aynı zamanda onları beyinde olması gereken yere yerleştirmek için bir robot geliştirmek zorunda kaldı.

Elon Musk, Neuralink'i, Devrimci Bir Beyin İmplantı Sunuyor

Neuralink’teki Kıdemli Bilim Adamı olan Philip Sabes’e, şirketin önerdiği şeyin tıbbi imkanlarını sunmak vardı:

“Bu bize bir insanın düşündüğü herhangi bir harekete erişmemizi sağlayacaktır. Bu, felçli bir kişiye, çevrimiçi oyunlar için kullanabilecekleri bir 3D avatarı kontrol etme yeteneği verebilir. Veya spor. Çok çeşitli yardımlı robotik cihazları kontrol etmelerini sağlayabilir. Ve nihayetinde, omurilik, sinir veya kas stimülasyonu için teknolojinin yeterince ileri gitmesi durumunda, o kişinin kendi bedenindeki kontrolünü yeniden sağlamak için kullanılabilir. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =