Kapat
Teknoloji Haberleri 138 0

Elonroad İsveç’te EVolution İletken Dinamik Şarjı Kuracak

Elektrikli araçların iletken dinamik şarjları, önümüzdeki üç yıl boyunca İsveç’te test edilecektir.

İsveç, sürüş sırasında elektrikli araçlara güç vermenin yeni yollarını araştırıyor – en son “EVolution Road” projesi yolda gömülü bir ray üzerinden iletken şarj ile ilgili.

Araç raya bağlanırken (5 cm yüksekliğinde ve 30 cm genişliğinde), altyapı sürüş için yeterli güç sağlayacak ve aynı zamanda aküyü biraz şarj edebilecektir.

Bir kilometrelik gösteri bölümü, Lund Üniversitesi’ndeki Mühendislik Fakültesi ile ortaklaşa Elonroad tarafından Lund şehrinde kurulacak. Projeye ait test elektrik otobüsü (teknik olarak troleybüs olacak) Solaris tarafından sağlanacaktır .

Üç yıllık pilot projenin toplam maliyeti 9 milyon Euro (9.83 milyon dolara yakın), ki bu da oldukça fazla. Testlerin 2020’de başlaması bekleniyor.

“Gösteri alanı, yolun bir kilometre uzunluğundaki bir bölümünün her biri bir metre uzunluğunda elektrikli raylarla donatılacağı güney İsveç’teki Lund şehrinde yer alacak. Özel olarak geliştirilmiş bir toplama agregası inşa edilecek. Test sürüşleri için seçilen bir Solaris Trollino troleybüsünün içine… Troleybüs altındaki toplama alıcısı, yola monte edilen iletken raya bağlandığı için aracın çekiş bataryaları şarj edilecektir, Araç içi şarj sistemleri ve aracın altına yerleştirilmiş ısıl işlemle teslim alma sistemi Demo site inşaatı 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayacak ve tüm proje üç yıl sürecek.Toplam yatırım 9 milyon avro değerinde olup, tedarikçi ve ana finansör isveç Taşımacılığı İdaresi Başkanlığıdır.

Yol, yaklaşmakta olan elektrikli araçları tanımlamak için kablosuz iletişimi kullanır ve doğrudan aracın altındaki bir metre uzunluğunda gücü açar. Güç, yalnızca alıcıların raya bağlanabildiği ve güç alabildiği alanlarda sağlanabilir. Hareketli taşıtların önündeki ve arkasındaki diğer tüm segmentlerde, bu tür bir şarjın hem şehirlere hem de otoyollara kurulmasını güvenli kılacak şekilde güç kapatılacaktır.

Bu tür hareketli şarjın ana avantajları arasında, büyük, pahalı ve ağır çekiş bataryalarına olan ihtiyacı önemli ölçüde azalttığı gerçeği yer almaktadır. Bu da elektrikli aracın ağırlığının ve maliyetinin düşmesine neden olur. Ayrıca, şarj için normal durdurmalara gerek olmadığından zamandan tasarruf sağlar. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir