Kapat
Teknoloji Haberleri 45 0

Fransa’daki Güneş Yolu hatırlıyor musunuz? Bu Bir Felaketti

Gürültülü, kırılgan ve verimsiz, deneyimi tanımlamak için kullanılan kelimelerdir.

Bazı insanlar yolların arabaların güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlamaktan daha fazlasını yapabileceğini düşünüyor. Bu asfalt şeritlerinin enerji üretebileceğine inanıyor ve bu tezi teste tabi tutuyorlar. Bu testlerin en göze çarpanı, Colas tarafından yapılan Normandiya, Fransa’daki Tourouvre-au-Perch, Normandiya, 1 km’lik (0.6 mil) uzanan bir yolun son zamanlarda Le Monde’ye göre tam bir “fiyasko” olduğu kabul edildi .

Bununla ilgili en büyük sorun, olması gereken enerjinin yarısını bile üretememesidir. Hergün 790 kWh üretebileceği beklentisi vardı ancak ilk yılın yarısından biraz daha fazlasını üretti.

Daha kesin olmak gerekirse, ilk faaliyet yılında 149.459 kWh veya her gün 409.7 kWh olur. 2018 yılında, ilk üretim yılının yarısından az, yalnızca 78,397 kWh üretti.

Azalan verim, çürüyen yapraklar, fırtınalar ve hatta yol gerginliğini kullanan traktörler gibi pek çok şeye aktarılabilir. 

Colas güneş paneli yolu

Bunu düşünürseniz, en azından enerji üretti, değil mi? Tam olarak değil. Sadece böyle bir yol inşa etmenin maliyeti karşılığını verirse anlamlıdır. 

Fransa’nın güneş yolu o kadar kötüleşti ki artık tamir etmeye değmez. Paneller gevşemişlerdi, bu da birbirleriyle uyuşmamalarına neden oluyordu. Ayrıca otomobillerin, kamyonların ve traktörlerin bu gevşek panellerin bir kısmını kırmalarına yardımcı oldu. Bu olduğu zaman, basitçe atılırlar.

Colas güneş paneli yolu

Yolun kötü olması nedeniyle, yetkilileri de hız sınırını 70 km’ye düşürmek zorunda bırakan çok gürültülü oldu.

Sandpoint, Idaho’daki benzer bir simülasyon Solar Roadways teknolojisi ile daha da iyi gitmedi. Umumi tuvaletlerin önüne yerleştirilen 30 panelden, Daily Caller’e göre bir hafta içinde 25’i kırıldı.

Colas güneş paneli yolu

Şu ana kadar iyi görünen tek güneş yolu, Hollanda’daki Krommenie’deki bisikletlerin kullandığı yoldur. SolaRoad adı verilen testleri yapan şirketin 50 ila 70 kWh / m2 / yıl arasında bir üretim yapması bekleniyor, ancak sonuçları daha iyi.

SolaRoad, 2014 yılında inşa edilen ilk versiyonu ile 73 kWh / m² / yıl, 2016 yılında kurulan ikinci, geliştirilmiş versiyonu ile 93 kWh / m² / yıl üretti.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − one =