Kapat
Teknoloji Haberleri 166 0

Hitachi Elektrikli Araçlar için 800 Voltluk İnverter Üretimine Başladı

Firmalar 800 V elektrikli araçlar için hazırlanıyorlar.

Hitachi Automotive Systems, elektrikli araçlar için önem arz eden inverter sistemlerinde 800V inverter projelerinin başladığını bildirdi. Bildiğimiz gibi Porsche Taycan gibi bazı elektrikli otomobiller 800V batarya kapasitesine sahip ve artık 400V sistemler güncelleştirilerek 800V’a çıkarılıyor. Hitachi’de yeni tedarikçi olarak piyasaya hakim olmak istiyor.

Üreticiler bu inverter sistemini kullandıkları zaman daha yüksek gerilime karşın daha düşük akım kapasitesi kullanabilecekler. Bunun anlamı da düşük kayıplar ve hafif cihazlar olacaktır. Yani artık araç üstü komponentler daha güvenli ve hafif olabilir.

Firma tarafından 800 V inverter sistemi hakkında yapılan açıklama şu şekildedir;

“Ürünün yüksek soğutma performansı ve önceki voltaj inverterlerine kıyasla yüksek voltajı nedeniyle yeni invertör iki kat voltaj verecek ve 2.7 kat daha fazla güç yoğunluğuna sahip olacak.”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir