Kapat
Teknoloji Haberleri 116 0

Renault, Yeni ZOE Electric Hatchback’in İç Tasarımını Geliştirdi

Kumaş, eski emniyet kemerlerinden ve plastik şişelerden yapılmıştır

Renault, Zoe Hatchback kasasında yeni revizyonlara imza attı. Çevreci bir yaklaşım sergileyen Renault, kumaşı eski emniyet kemerlerinden ve plastik şişelerden yapmıştır. Bu işlemi yapabilmek için ise Filatures du Parc ve Adient Fabrics adlı geri dönüşüm şirketleri ile anlaşma sağladı.

Firmalar, yeni Renault Zoe’de kullanılacak olan geri dönüşümlü emniyet kemeri, tekstil artıkları ve plastik şişe geri dönüşümünden oluşan patentli bir tekstil malzemesi üretti. Renault’ya göre bu yeni kısa devre üretim süreci standart koltuk üretimine kıyasla karbon salınımını yüzde 60 azalttı.

Renault sonuçta bu dönüşüm işi ile çok sayıda iş kaleminin de geri dönüşümden faydalanabileceğini belirtti. Araç üzerinde ayrıca koltuk kaplamalarının yanı sıra pano kaplamaları, vites kolu destekleri ve kapı tertibatları da bu geri dönüşüm malzemelerinden temin edilebiliyor. Renault ayrıca kumaşın konfor, temizlik, UV dayanımı ve dayanıklılık gereksinimlerini karşıladığını da iddia ediyor.

Firmanın ana hedefi 2022 yılına doğru karbon emisyonunu 2010’da kıyasla daha da azaltmak.

Fransa’nın güneybatısındaki Laroque d’Olmes’deki Adient Fabrics’in fabrikasının müdürü Mathias Daynie, geri dönüşümlü kumaşların “gelecek” ve diğer tekstillerin de boru hattında olduğunu belirtti.

“Yeni ZOE için tasarlanan ürünler gibi kısa devre geri dönüştürülmüş ürünlerden yapılan kumaşların geliştirilmesi ile işimizin geleceği inkar edilemez” dedi. “Otomotiv endüstrisi ve diğer sektörlerde beklentiler çok önemli. Hem üretim tesisi hem de Ar-Ge mükemmeliyet merkezi olan Laroque d’Olmes sitemiz 1955 ve 2000 yıllarında yalnızca otomotiv endüstrisine adanmış kuruluşundan bu yana 60 yıllık deneyime sahip, özellikle de otomotiv endüstrisi için katma değeri yüksek ürünlere yatırım yapıyor. Otomotiv endüstrisi için geleneksel veya eko tasarımlı kumaşlarına ek olarak bu site, müşterilerini teknik ve çevresel hedeflerinde desteklemek için yeni pazarlar açabilecek başka yenilikçi tekstil çözümleri üzerinde çalışıyor. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir