Kapat
Teknoloji Haberleri 148 0

SAIC-Volkswagen Ortaklığı Çin’de Ön Üretime Başladı

Üretim kapasitesi yıllık 300.000 elektrikli araba olacak.

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi Volkswagen grubu Çin piyasasında elektrikli otomobil satabilmek için yerel marka olan SAIC ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık sonucunda iki firmanın da anlaşma sağladığı yerde yani Çin’in Anting kentinde üretim fabrikası kuruldu.

Bu tesisteki üretimin 2020 Ekim ayında başlaması planlanıyor ve yılda 300.000 adet elektrikli otomobil üretimi ön görülüyor. Basına aktarılan bilgiler aşağıdaki gibidir;

“SAIC VOLKSWAGEN ortak girişiminin yeni tesisi tamamlandı. Volkswagen’in Modüler Elektrikli Sürücü Matrisindeki (MEB) tüm elektrikli araçların üretimi burada gerçekleşecek. Çin’e özgü ilk üretim öncesi başlangıcını kutlamak için ilk ID modeli banda çıkarıldı. Tesis, Volkswagen’in küresel elektrifikasyon stratejisinde bir sonraki dönüm noktasını oluşturuyor. Anting’deki MEB platformuna dayanan tüm elektrikli otomobillerin seri üretimine başlanması 2020 yılının Ekim ayını bulacak. ”

Volkswagen’in Çin piyasasında diğer ortaklığı da FAW ile gerçekleşti. İki tesisinde paralel olarak 300.000 adet yıllık üretim hedefi bulunmaktadır.

Çin piyasasında hangi aracın ilk olarak üretileceği henüz belirtilmedi. Belki de VW ID4 ilk üretilen araçlar arasında yerini alacak.

Volkswagen AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Herbert Diess şunları söyledi:

“Volkswagen Grubu 2028 yılına kadar dünya çapında toplam 22 milyon elektrikli araba üretecek ve bunun % 50’den fazlası Çin’den gelecek. Ülke, elektrifikasyon stratejimizde Volkswagen’in 2050 yılına kadar net karbon nötr hale gelme hedefine yol açacak önemli bir rol oynuyor. MEB üretiminin başlamasıyla birlikte Volkswagen ID’yi başlatacağız.  ”

Volkswagen Grup Çin CEO’su Dr. Stephan Wöllenstein şunları ekledi:

“Bu yenilikçi fabrikanın tamamlandığını görmek sadece 12 ay sürdü. Elektrifikasyon hareketliliğinin ve büyümesinin sağlanması için sağlam alt yapılar kuracağız. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir