Kapat
Teknoloji Haberleri 35 0

Tesla Almanya’da Yılda 500.000 Adet Elektrikli Otomobil Üretecek

Beklendiği gibi tesis Model 3 ve Y’ye odaklanacak.

Önceki haberlerimizde Tesla firmasının Almanya’da yeni bir fabrika kuracağını açıklamıştık. Gigafactory 4 adı verilecek olan bu fabrikadan şimdiden yeni bilgiler gelmeye başladı.

Amerikalı üretici Alman topraklarında yeni kuracağı fabrikayı tam kapasite çalıştıracak ve yılda toplam 500 bin adet otomobil üretecek. Fabrika daha çok Model 3 ve Model y üzerine odaklanacak. Gelecekte ise diğer üretimlere de yer verecek.

Birçok kişi Tesla‘nın Çin fabrikasını kuramayacağını bildirmişti ancak Tesla bu fabrikayı kurdu ve üretime başladı. Şimdi ise Almanya’da böyle bir fabrikanın kurulamayacağı iddiaları dolaşmaya başladı.

Almanya’da kurulacak olan bu fabrikanın ne kadar sürede tamamlanacağına dair henüz bir bilgi yok. Ancak Çin baz alındığında bu süre uzun olabilir. Elon Musk ise bunların aksine rekor sürede bitirme hedefinde. Çin’deki fabrika toplamda 9 ayda tamamlanmıştı.

Eğer Tesla istediği gibi yılda 500.000 adet üretim gerçekleştirirse bu üretim kapasitesine ulaşan küresel bazda 3.firma olma özelliği taşıyacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir