Kapat
Teknoloji Haberleri 130 0

World Rallycross 2020 için Ayrı Elektrikli Yarış Serisini Duyurdu

Dünya Rallycross Şampiyonası, 2021 yılında World RX’in elektrikli otomobillere geçme planlarının ardından Projekt E adlı yeni bir elektrik serisini açıkladı.

Motorsport.com, geçen hafta  World RX’in 2021’de EWRX konsepti için 29 Mart’taki son tarihte yapılan bir üretici oylamasının başarısız olmasının ardından 2021’de elektrikli otomobillere geçmeyeceği haberi verdi.

Elektrikli otomobilleri World RX’e sunma planları, Ağustos 2017’de, organizasyonun en üst kategorisi için FIA ile görüşmelere başlandı.

EWRX’in şimdi 2021’den başlamayacağına dair haberlere takiben, Dünya RX organizatörü, gelecek yıl başlaması beklenen ve mevcut Dünya RX kategorisinde yer alacak yeni bir seri açıkladı.

World RX Genel Müdürü Torben Olsen, bu hafta başlarında Motorsport.com ‘a verdiği demeçte, “Açıkça sporun elektrikli bir unsuruna sahip olma hedefi FIA düşüncelerimiz arasında.”

“Bir araya geldik, masaya planlar koyduk ve üreticilerle çok yakın çalıştık. Bu sadece (EWRX için) 2021 için hazır olmamalarının bir sonucudur, ki bu açıkça bir utanç. ”

Salı günü yapılan duyuruda Olsen, IMG’nin önümüzdeki yılki elektrik stratejisine devam etmeyi planladığını, ancak yeni Projekt E serisi ile ilgili daha fazla ayrıntı vermeyeceğini belirtti.

“IMG, 2017 yılına kadar elektrifikasyonun Dünya RX hafta sonunun bir parçası olacağına dair söz verdi. Bugün bu amacı gerçekleştirme niyetimizi onaylayabiliriz ”dedi.

“Amacımız, gelecekteki mobiliteyi ve ilgili teknolojileri, tüketicilerin ilgili olabileceği üretim tabanlı araçlarla zorlu, rekabetçi ralli ortamında göstermektir.

“Projekt E’nin 2017’deki sözümüzü yerine getirmek için ileriye yönelik olumlu bir adım olduğuna inanıyoruz. Projekt E, gelişen teknolojileri benimsememize, ilgili kalmamıza ve elektrikli otomobillerin hızlı ve eğlenceli olduğunu göstermemize olanak sağlıyor. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 13 =