Kapat
Yakıt Pilli Otomobiller 93 0

BMW i Hydrogen NEXT, Üretim için Planlanan Yeni Bir X5 Olacak

2022’de küçük bir araç serisinde geliyor.

Hidrojen yakıtlı BMW fikri bazılarına yenilik gibi gelebilir ancak markanın diehard hayranları muhtemelen önceki on yılın ilk yarısında dokuz dünya rekoru kırmış bir V12 motorla donatılmış olan H2R konseptini hatırlayacaktır. Birkaç yıl sonra, 760Li kuvveti V12 ile şirketin amiral gemisi modeline dayanan sınırlı sayıda çalışan bir Hidrojen 7 piyasaya sürüldü.

2013 yılında, Bavyeralılar ortaklaşa hidrojen yakıt hücresi teknolojisine üzerinde çalışmak için Toyota ile anlaştı ve iki aynı yıl 2015 yılında 5 Serisi GT hidrojen araçların küçük bir toplu test etmeye başladılar.

BMW, 2018’de yoldan çıkan yeni bir hidrojen otomobili geliştirmeye devam etme planlarını açıkladı ve şimdi Alman premium marjı, bir gün (belki) i hidrojeni göstererek satın alabileceğiniz bir yakıt hücresi aracı için planlarını yineliyor. En yeni nesil X5’e göre hidrojenle beslenen elektrikli SUV, geleneksel olarak çalışan modelle neredeyse aynı görünüyor ancak gövde ve tekerleklerde belirgin mavi vurgular var. Boşaltılmış mavi panellerin olduğu arka kısımda gözle görülür bir egzoz eksikliği, konseptin içten yanmalı bir motora sahip olmadığını gösterir.

BMW teknik özellikler hakkında ayrıntılı bilgi sunmuyor ancak i Hydrogen NEXT’nin 2022’de dört dakikadan daha az yakıt ikmali süreleri olan ve aralarında cömert bir menzili olan bir elektrikli yakıt hücresi yol modeline dönüşeceğini biliyoruz. Bununla birlikte, söz konusu Hidrojen 7’de olduğu gibi üretim son derece sınırlı olacaktır. Her şey plana göre giderse, 2025 yılında en kısa zamanda bir seri üretim hidrojen yakıt hücresi aracı piyasaya sürülecek ve buna ve gerekli altyapıya ihtiyaç duyulması şartıyla.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir