Kapat

Hyundai, Hidrojen Geliştirmek için Bir Petrol Şirketi ile Anlaştı

Saudi Aramco ayrıca otomotiv endüstrisindeki metalik olmayan malzemelerin yeni kullanımlarını bulmanıza yardımcı olacaktır.

İnsanlar normalde elektrikli araçların geliştirilmesinin işe başlamadan ve diğer yenilikçi işletmelerden gelmesini bekler ancak yeni bir anlaşma başka türlü ispat edebilir. Bir ana otomobil üreticisi olan Hyundai , 26 Haziran’da Güney Kore ve Suudi Arabistan’daki hidrojen altyapısını genişletme konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı. Bizim dikkatimizi çeken, bu MOU’daki diğer kısım: Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Suudi hükümeti tarafından sahip olunan Saudi Aramco. 

Peki, hidrojen büyük bir otomobil üreticisi ile dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri arasındaki anlaşmada nasıl sonuçlandı? Bu belirgin olmasa bile, oldukça kolaydır. Hyundai, bir FCEV aracı satan ilk şirketti, ix35 veya Tucson FCEV, 2013 yılında geri döndü ve Nexo’yu 2018’den bu yana bazı pazarlar için kullanabildi. Tüm hidrojen üretiminin yüzde 95’inin bu yöntemden geldiği tahmin edilmektedir. Başka bir deyişle, fosil yakıtlardan.

FCEV yakıt ikmali için bir ağ oluşturmanın yanı sıra, Hyundai ve Saudi Aramco arasındaki anlaşma, “otomotiv endüstrisi dahil olmak üzere çeşitli alanlarda gelişmiş metalik olmayan malzemelerin kullanımını” da keşfedecek. Hyundai, arabalarının bir parçası olduğu geniş bir ürün yelpazesi üretiyor. Karbon lifi içeren ve büyük olasılıkla grafen içeren bu malzemelerin tümü, yağın çok önemli bir kaynak olabileceği karbona dayanmaktadır.

Çoğunlukla işle ilgili olsa da bu haber, bu dev şirketlerin EV’lerin hakim olduğu durumlarda kendilerini (ya da daha iyileriyle) yeniden icat etmeye çalışabilecekleri konusunda çok semboliktir. Petrol şirketleri, benzin veya dizel satmak yerine, hidrojen ve yan ürünlerden karbon satabilirler. Yakıt yakmak ve karbonu atmosfere bırakmak yerine, otomobil üreticileri daha rasyonel enerji kullanımına başvurarak karbonu araba gövdeleri ve bileşenleri üzerine hapsedebilirler. Çalışacak mı? Dahası, bu tüm dünyadaki otomobil alıcılarını ikna eder mi? Aşağıdaki yorumlarınızı cevaplamaktan çekinmeyin.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =